Kundservice

I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.

Pensionsbeskedet visar värdet vid årsskiftet

28 april 2020

Nu börjar Fora skicka ut pensions­beskedet till alla som tjänade in Avtals­pension SAF–LO under 2019. Pensions­beskedet visar värdet på kapitalet vid årsskiftet och vilken lön arbetsgivaren rapporterade in som underlag för tjänste­pension.

– I pensions­besked från Fora kan du också se om du har valt återbetalnings­skydd för din tjänste­pension. Har du valt återbetalnings­skydd så ser du till att din närmaste familj kan få ta del av din tjänste­pension när du dör, säger Thomas Billberger, expert på Avtals­pension SAF–LO.

De som kan få pensions­pengarna när du dör är make/maka, sambo/registrerad partner eller barn. Om en person bör ha återbetalnings­skydd eller inte beror på familjesituationen.

– Det viktiga är att göra ett aktivt val utifrån sin egen situation. Den som vill öka på sin framtida pension eller kanske har vuxna barn kan välja bort återbetalnings­skydd och ta del av det som kallas arvsvinster. Det är pensions­pengarna från dem i samma årskull som dör och som inte heller har något återbetalnings­skydd, säger Thomas Billberger.

Min­pension.se ger en överblick över allt pensions­sparande, den allmäna pensionen inklusive premie­pensionen, tjänste­pensioner från flera håll för den som har haft flera arbetsgivare och det egna sparandet.

– För uppgifter om inrapporterad lön, pensions­premie, värdeutveckling och efterlevandeskydd för Avtals­pension SAF-LO behöver var och en titta i sitt pensions­besked eller gå in på Mina sidor på fora.se, säger Thomas Billberger.

Checklista när du fått ditt pensions­besked

Se din inrapporterade lön

Se över pengarnas placering

Efterlevandeskydd

Se hela pensionen

16 april 2025

Dags att rapportera till Företagares egen försäkring

Om du inte redan har gjort det är det nu dags för dig som tecknat Avtals­pension SAF-LO genom Företagares egen försäkring att rapportera slutlig inkomst för 2024.

7 april 2025

Fora är en plats för utveckling och gemenskap

På Fora kombineras innovation, engagemang och inkludering i en miljö där både personlig och professionell utveckling står i centrum. Darwn Jamal, UAT-testkoordinator och testare, delar med sig av sin resa – en vardag fylld av meningsfulla projekt och nya möjligheter.

7 april 2025

3,6 miljoner personer får snart sitt pensionsbesked från Fora

Nu påbörjar Fora sitt årliga utskick av pensionsbesked för tjänstepension Avtalspension SAF-LO. Uppgifterna i beskedet kommer från den information som arbetsgivare och pensionsbolag har rapporterat in till Fora under 2024. När pensionsbeskedet landar i Kivra eller brevlådan kan det vara ett bra tillfälle att se över sin tjänstepension.

17 mars 2025

Idag uppmärksammar vi kollektivavtalet

Den 17 mars är Kollektivavtalets dag – en dag värd att lyfta den extra trygghet som kollektivavtalen ger miljontals anställda i Sverige.

7 mars 2025

Miljontals svenskar läser inte sitt tjänstepensionsbesked

Med start i mars får miljoner svenskar pensions- och årsbesked om sin kollektivavtalade tjänstepension i brevlådan. Men 4 av 10 privatanställda läser inte informationen som de får om sin tjänstepension. Det motsvarar 2 miljoner individer. Det visar undersökningar om hur beskeden från Avtalat och Fora tas emot.

av 39
>