Kundservice

I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.

All information samlad på en portal nåbar överallt

10 januari 2023

NCC är en av landets största byggkoncerner med cirka 9500 anställda i Sverige. På NCC har man samlat all information om tjänste­pension, försäkring, lönespecifikation och andra förmåner på en webbportal som alla medarbetare enkelt loggar in på via Bank-ID.

NCC_750.jpg
Bild: NCC

Av NCC:s medarbetareär ungefär hälften tjänste­män och hälften yrkesmedarbetare. Under den mer intensiva byggperioden anställs även säsongsarbetare. Oavsett fast eller säsongsanställning kan alla gå in på portalen NCC Benefits, var man än befinner sig. Under ”Min kompensation” tydliggörs alla pensioner, försäkringar och förmåner som varje anställd har. Det gör det lätt för varje individ att snabbt se vad NCC betalar in i total kompensation varje månad eller år.

– De flesta stora bolag har nog som vi, en webbaserad portal med samlad information om pensioner, försäkringar och förmåner, säger Sara Rothman, pensions- och förmånsspecialist inom NCC koncernen.

Portalen NCC Benefits samlar alla förmåner, från tjänste­pension till friskvårdsbidrag. Här finns också information om föräldraledighet med direktlänkar till fördjupad information, som till exempel föräldrapenningtillägg. Det finns även en kostnadsfri digital placeringsrådgivningstjänst för alla medarbetare.

– Vår strategi är att samla all information på en plats, dit alla frågor om försäkringar, pension och förmåner slussas. Vi ser att över 94 procent av medarbetarna är inne och tittar i portalen. Det är nog mycket tack vare att vi har lagt in lönespecifikationen här, säger Sara och tillägger:

– Vi omfattas av kollektiv­avtal och tecknar kollektiv­avtalade försäkringar, både för tjänste­män och yrkesmedarbetare, enligt avtal. Men vi gör mer utöver detta. Vi rapporterar in våra nyanställda yrkesmedarbetare varje månad i stället för en gång per år. Anledningen är att likställa tjänste­män och yrkesmedarbetande och ge dem samma förutsättningar. Vi gör även sjukanmälan till Afa Försäkring för att våra yrkesmedarbetare inte ska gå miste om eventuell kollektiv­avtalad sjukersättning. Det är vi stolta över.

7 april 2025

3,6 miljoner personer får snart sitt pensionsbesked från Fora

Nu påbörjar Fora sitt årliga utskick av pensionsbesked för tjänstepension Avtalspension SAF-LO. Uppgifterna i beskedet kommer från den information som arbetsgivare och pensionsbolag har rapporterat in till Fora under 2024. När pensionsbeskedet landar i Kivra eller brevlådan kan det vara ett bra tillfälle att se över sin tjänstepension.

17 mars 2025

Idag uppmärksammar vi kollektivavtalet

Den 17 mars är Kollektivavtalets dag – en dag värd att lyfta den extra trygghet som kollektivavtalen ger miljontals anställda i Sverige.

7 mars 2025

Miljontals svenskar läser inte sitt tjänstepensionsbesked

Med start i mars får miljoner svenskar pensions- och årsbesked om sin kollektivavtalade tjänstepension i brevlådan. Men 4 av 10 privatanställda läser inte informationen som de får om sin tjänstepension. Det motsvarar 2 miljoner individer. Det visar undersökningar om hur beskeden från Avtalat och Fora tas emot.

22 januari 2025

Freja och Billo ökar tillgängligheten hos Fora

Nu kan du som har Freja eID+ logga in på Mina sidor Privat och hantera din Avtalspension SAF-LO. Du har också möjlighet att få din post från Fora i den digitala brevlådan Billo.

7 januari 2025

David Lagneholm blir vd för Avtalat, Collectum och Fora

David Lagneholm har utsetts till ny vd för Avtalat, Collectum och Fora, samt en framtida gemensam bolagsstruktur. Det har styrelserna för de tre bolagen beslutat. Han tillträder som vd innan sommaren.

av 17
>