Kundservice

I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.

Alla medlemmar i Sobona omfattas nu av Avgiftsbefrielseförsäkringen

13 januari 2023

Från och med 1 januari 2023 går anställda som omfattas av PA-KFS09 över till AKAP-KR. Det innebär att de även omfattas av Avgiftsbefrielse­försäkringen hos Afa Försäkring.

Avgiftsbefrielse­försäkringen betalar in pensions­avgift till tjänste­­pensionen under den tid då Försäkringskassan betalar sjukersättning eller arbetsskadelivränta.

Den nya försäkringen började gälla 1 januari 2023 och under våren skickas en ny försäkringsbekräftelse ut till berörda företag. Du som arbetsgivare behöver inte göra något för att försäkringen ska börja gälla.

De arbetsgivare som till och med december 2022 omfattas av PA-KFS09 har sedan tidigare tecknat Afa Försäkringarna Avtalsgrupp­sjuk­försäkringen (AGS-KL) och Trygghets­försäkring vid arbetsskada (TFA-KL) för sina anställda. I och med övergången till AKAP-KR ska arbetsgivaren även ha Avgiftsbefrielse­försäkringen hos Afa Försäkring.

 

16 april 2025

Dags att rapportera till Företagares egen försäkring

Om du inte redan har gjort det är det nu dags för dig som tecknat Avtals­pension SAF-LO genom Företagares egen försäkring att rapportera slutlig inkomst för 2024.

7 april 2025

Fora är en plats för utveckling och gemenskap

På Fora kombineras innovation, engagemang och inkludering i en miljö där både personlig och professionell utveckling står i centrum. Darwn Jamal, UAT-testkoordinator och testare, delar med sig av sin resa – en vardag fylld av meningsfulla projekt och nya möjligheter.

7 april 2025

3,6 miljoner personer får snart sitt pensionsbesked från Fora

Nu påbörjar Fora sitt årliga utskick av pensionsbesked för tjänstepension Avtalspension SAF-LO. Uppgifterna i beskedet kommer från den information som arbetsgivare och pensionsbolag har rapporterat in till Fora under 2024. När pensionsbeskedet landar i Kivra eller brevlådan kan det vara ett bra tillfälle att se över sin tjänstepension.

1 april 2025

Birgitta Nyblom går i pension efter 25 år på Fora

År 2000 upphörde SJ:s monopol på persontågtrafiken i Sverige, olympiska sommarspelen gick av stapeln i Sydney och Svenska Bleck- och Plåtslagareförbundet gick upp i Byggnads. På Fora, som då huserade på Vasagatan, steg Birgitta Nyblom in för första gången.

17 mars 2025

Idag uppmärksammar vi kollektivavtalet

Den 17 mars är Kollektivavtalets dag – en dag värd att lyfta den extra trygghet som kollektivavtalen ger miljontals anställda i Sverige.

av 42
>