Kundservice

I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.

Nyhet i rutinen för månadsfakturan

19 augusti 2024

Nu tar vi nästa steg för att linjera administrationen av de kollektiv­avtalade försäkringarna för arbetare och tjänste­män.

Fora sammanställer fakturan för arbetarnas tjänste­pension och försäkringar den första arbetsdagen i varje månad.  Från och med fakturan som kommer i september tas alla löner som är inrapporterade när fakturan skapas med som underlag vid beräkning av kostnaderna.  Alltså även löner som rapporteras in samma månad som de betalas ut. Givet att fakturan betalas i tid kan arbetarnas pensions­premier då överföras en månad tidigare till pensions­bolagen.

Rapporteras lönerna månaden efter utbetalningsmånaden faktureras kostnaden precis som idag två månader efter utbetalningsmånaden. Som arbetsgivare väljer du den rutin som passar er bäst. 

Nuvarande rutin, exempel: Lönerna som betalas ut i augusti rapporteras under september, sista rapporteringsdag är 30 september. Kostnaden för augusti kommer då med på fakturan skickas ut i början av oktober.  

Möjlig ny rutin, exempel: Lönerna som betalas ut i augusti rapporteras senast den 31 augusti. Kostnaden för augusti kommer då med på fakturan som skickas ut i början av september.  

Även kostnaden för Deltids­pensions­avsättning, Extra pensions­avsättning och kollektiv­avtalade avgifter (som faktureras varannan månad) faktureras en månad tidigare om lönerna rapporteras samma månad som de betalas ut.

Observera!

Vid första faktureringstillfället efter att den nya rutinen införts kan ni få en faktura för två månader. Det gäller om löner för augusti 2024 rapporteras senast 31 augusti. Då kommer kostnaden för både juli och augusti på fakturan som kommer i september.

 

16 april 2025

Dags att rapportera till Företagares egen försäkring

Om du inte redan har gjort det är det nu dags för dig som tecknat Avtals­pension SAF-LO genom Företagares egen försäkring att rapportera slutlig inkomst för 2024.

7 april 2025

Fora är en plats för utveckling och gemenskap

På Fora kombineras innovation, engagemang och inkludering i en miljö där både personlig och professionell utveckling står i centrum. Darwn Jamal, UAT-testkoordinator och testare, delar med sig av sin resa – en vardag fylld av meningsfulla projekt och nya möjligheter.

7 april 2025

3,6 miljoner personer får snart sitt pensionsbesked från Fora

Nu påbörjar Fora sitt årliga utskick av pensionsbesked för tjänstepension Avtalspension SAF-LO. Uppgifterna i beskedet kommer från den information som arbetsgivare och pensionsbolag har rapporterat in till Fora under 2024. När pensionsbeskedet landar i Kivra eller brevlådan kan det vara ett bra tillfälle att se över sin tjänstepension.

17 mars 2025

Idag uppmärksammar vi kollektivavtalet

Den 17 mars är Kollektivavtalets dag – en dag värd att lyfta den extra trygghet som kollektivavtalen ger miljontals anställda i Sverige.

7 mars 2025

Miljontals svenskar läser inte sitt tjänstepensionsbesked

Med start i mars får miljoner svenskar pensions- och årsbesked om sin kollektivavtalade tjänstepension i brevlådan. Men 4 av 10 privatanställda läser inte informationen som de får om sin tjänstepension. Det motsvarar 2 miljoner individer. Det visar undersökningar om hur beskeden från Avtalat och Fora tas emot.

av 39
>